Electronic Component
LM108J-8/883
| Part Number: | LM108J-8/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8 |
PCX has Texas Instruments Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 3000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Input Bias Current | 2 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 400 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 0.05 V/µs |
| Voltage Gain | 93.98 dB |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of LM108J-8/883?
What are the technical specifications of LM108J-8/883?
What are the distributor links for LM108J-8/883?
What compliance standards or regulations does LM108J-8/883 meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.