Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IT-ADJ-NOPB
LM1086IT-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM1086IT-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IT-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 29-V, linear voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IT-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 29-V, linear voltage regulator 3-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 90.718474 g |
| Current Rating | 1.5 kA |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1086IT-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IT-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of the linear voltage regulator?
What is the part number of the product?
What is the operating temperature range of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








