Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-ADJ
LM1086IS-ADJ
| Part Number: | LM1086IS-ADJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-ADJ |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-ADJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
Documentation for Texas Instruments LM1086IS-ADJ
| Datasheet | View & Download LM1086IS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-ADJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What type of regulator is LM1086IS-ADJ?
What is the minimum and maximum input voltage for LM1086IS-ADJ?
What is the dropout voltage of LM1086IS-ADJ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.