Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-3-3-NOPB
LM1086IS-3.3/NOPB
| Part Number: | LM1086IS-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, 29-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086IS-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, 29-V, linear voltage regulator 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 1.5 kA |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1086IS-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086IS-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the voltage regulator?
What is the current rating of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











