Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086CT-5-0
LM1086CT-5.0
| Part Number: | LM1086CT-5.0 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086CT-5-0 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5A Fixed / Adjustable Output Linear Regulator 3-TO-220 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1086CT-5-0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5A Fixed / Adjustable Output Linear Regulator 3-TO-220 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Current Rating | 1.5 kA |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Height | 8.89 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 4.7 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1086CT-5.0
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1086CT-5-0 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1086CT-5-0 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output current of the linear regulator?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

