Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1085IS-ADJ-NOPB
LM1085IS-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM1085IS-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1085IS-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1085IS-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 3 A |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 29 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 3 A |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 29 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1085IS-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
How much is the maximum dropout voltage of the regulator?
What is the weight of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the adjustable positive LDO regulator?
How much is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the LM1085IS-ADJ/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










