Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1084IS-ADJ-NOPB
LM1084IS-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM1084IS-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1084IS-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.25V Min, 27.5V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1084IS-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.25V Min, 27.5V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 5 A |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 29 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Current Rating | 5 A |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 29 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 15 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1084IS-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the adjustable positive LDO regulator?
How much is the maximum dropout of the LDO regulator?
What is the weight of the LM1084IS-ADJ/NOPB?
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the package type of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










