Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4448-GS08
LL4448-GS08
| Part Number: | LL4448-GS08 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4448-GS08 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode Small Signal Switching Si 100V 0.3A 8ns 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4448-GS08 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode Small Signal Switching Si 100V 0.3A 8ns 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Average Rectified Current | 150 mA |
| Capacitance | 4 pF |
| Current | 500 mA |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 150 mA |
| Forward Voltage | 1 V |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 2 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 75 V |
| Max Surge Current | 2 A |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2 A |
| Peak Reverse Current | 5 µA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Recovery Time | 8 ns |
| Reverse Voltage | 75 V |
| Schedule B | 8541100070 |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage | 75 V |
| Diameter | 1.6 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 3.683 mm |
Documentation for Vishay LL4448-GS08
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LL4448-GS08 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the package type of this diode?
What is the maximum forward voltage of this diode?
What is the average rectified current of this diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






