Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4148-13
LL4148-13
| Part Number: | LL4148-13 |
| Manufacturer: | Vishay |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4148-13 |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode Gen Purp 75V 150MA SOD80 |
PCX has Vishay Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > LL4148-13 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Gen Purp 75V 150MA SOD80
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Average Rectified Current | 150 mA |
| Capacitance | 4 pF |
| Current Rating | 150 mA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 75 V |
| Output Current | 150 mA |
| Polarity | Standard |
| Reverse Recovery Time | 8 ns |
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the diode?
What is the maximum reverse voltage of the diode?
What is the average rectified current of the diode?
Is the diode lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.