Sensors > LEM-DK-300-B10
PCX has LEM Sensors > LEM-DK-300-B10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CURRENT TRANSDUCER, 300A, 10V O/P; Current Measuring Range AC: (Not Available); S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 300 |
| Mount | Panel |
| Accuracy | 1 % |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 50 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage (DC) | 20 V |
| Operating Supply Voltage | 38 V |
| Wire/Cable Diameter | 21.7 mm |
Documentation for LEM LEM DK 300 B10
| Datasheet | View & Download LEM-DK-300-B10 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the measuring range of the current transducer?
What is the output voltage of the current transducer?
What is the maximum operating temperature of the transducer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.