L4931CZ33-AP
Part Number: L4931CZ33-AP
Manufacturer: STMicroelectronics
Qty Available:
Description: L4931 Series 300 mA 3.3 V Fixed Output VLDO Regulator with Inhibit - TO-92
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number L4931CZ33-AP Available.
L4931 Series 300 mA 3.3 V Fixed Output VLDO Regulator with Inhibit - TO-92
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-92
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Weight 4.535924 g
Accuracy 2 %
Dropout Voltage 400 mV
Input Bias Current 600 µA
Max Input Voltage 20 V
Max Input Voltage (DC) 20 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 250 mA
Min Input Voltage 5.3 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Nominal Output Voltage 3.3 V
Number of Channels 1
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 250 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 2 %
Packaging Cut Tape (CT)
Polarity Positive
Quiescent Current 600 µA
Schedule B 8542390000
Height 4.95 mm
Length 4.95 mm
Width 3.94 mm
Case/Package TO-92
Mount Through Hole
Number of Pins 3
Weight 4.535924 g
Accuracy 2 %
Dropout Voltage 400 mV
Input Bias Current 600 µA
Max Input Voltage 20 V
Max Input Voltage (DC) 20 V
Max Output Current 250 mA
Min Input Voltage 5.3 V
Min Output Voltage 3.3 V
Nominal Output Voltage 3.3 V
Number of Channels 1
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 250 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 2 %
Packaging Cut Tape (CT)
Polarity Positive
Quiescent Current 600 µA
Schedule B 8542390000
Height 4.95 mm
Length 4.95 mm
Width 3.94 mm