L4931CD33
Part Number: L4931CD33
Manufacturer: STMicroelectronics
Qty Available:
Description: Obsolete Lead Free Positive GULL WING Linear Voltage Regulator IC -40C~125C 250mA 4.9mm 400mV
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number L4931CD33 Available.
Obsolete Lead Free Positive GULL WING Linear Voltage Regulator IC -40C~125C 250mA 4.9mm 400mV
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Dropout Voltage 400 mV
Input Bias Current 600 µA
Max Input Voltage 20 V
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Output Current 250 mA
Output Type Adjustable, Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 2 %
Polarity Positive
Quiescent Current 1 mA