           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16S-1R0JTH
Kamaya RMC1/16S-1R0JTH
Part Number: Kamaya RMC1/16S-1R0JTH
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16S-1R0JTH
Qty Available:
Description: Res 1 Ohm 5% 1/10W 0402
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RMC1/16S-1R0JTH Available.
Res 1 Ohm 5% 1/10W 0402
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape and Reel
Resistance 1 Ω
Tolerance 5 %
Depth 500 µm
Length 1 mm