           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-822JTP
Kamaya RMC1/16-822JTP
Part Number: Kamaya RMC1/16-822JTP
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-822JTP
Qty Available:
Description: Res 8.2K Ohm 5% 1/10W 0603
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RMC1/16-822JTP Available.
Res 8.2K Ohm 5% 1/10W 0603
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Resistance 8.2 kΩ
Tolerance 5 %
Depth 800 µm
Length 1.6 mm