           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-472JTP
Kamaya RMC1/16-472JTP
Part Number: Kamaya RMC1/16-472JTP
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-472JTP
Qty Available:
Description: Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 4700ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS...
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RMC1/16-472JTP Available.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 4700ohm, 50V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Resistance 4.7 kΩ
Tolerance 5 %
Depth 800 µm
Length 1.6 mm