           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-271JTP
Kamaya RMC1/16-271JTP
Part Number: Kamaya RMC1/16-271JTP
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-16-271JTP
Qty Available:
Description: Res Thick Film 0603 270 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RMC1/16-271JTP Available.
Res Thick Film 0603 270 Ohm 5% 0.1W(1/10W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Composition Thick Film
Power Rating 125 mW
Resistance 270 Ω
Tolerance 5 %