           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-10-102JTP
Kamaya RMC1/10-102JTP
Part Number: Kamaya RMC1/10-102JTP
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Kamaya-RMC1-10-102JTP
Qty Available:
Description: Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 1000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS...
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RMC1/10-102JTP Available.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 1000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805, CHIP, ROHS...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Composition Thick Film
Max Operating Temperature 155 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Resistance 1 kΩ
Tolerance 5 %
Depth 1.25 mm
Length 2 mm