           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Kamaya-RC1-46R2JB
Kamaya RC1/46R2JB
Part Number: Kamaya RC1/46R2JB
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Kamaya-RC1-46R2JB
Qty Available:
Description: Res 6.2 Ohm 5% 1/4W Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RC1/46R2JB Available.
Res 6.2 Ohm 5% 1/4W Axial
Composition Carbon Composition
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Power Rating 250 mW
Resistance 6.2 Ω
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 250 V
Lead Diameter 600 µm
Length 6.3 mm