           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Kamaya-RC1-2111JB
Kamaya RC1/2111JB
Part Number: Kamaya RC1/2111JB
Manufacturer: Kamaya
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Kamaya-RC1-2111JB
Qty Available:
Description: Res 110 Ohm 5% 1/2W Axial
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Kamaya RC1/2111JB Available.
Res 110 Ohm 5% 1/2W Axial
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Composition Carbon Composition
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Bulk
Power Rating 500 mW
Resistance 110 Ω
Termination Axial
Tolerance 5 %
Voltage Rating 350 V
Lead Diameter 700 µm
Length 9.5 mm