Integrated Circuits (ICs) > KSZ9031RNX-EVAL
KSZ9031RNX-EVAL
| Part Number: | KSZ9031RNX-EVAL |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > KSZ9031RNX-EVAL |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board For Gigabit Ethernet Transciever With Rgmii Support |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > KSZ9031RNX-EVAL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board For Gigabit Ethernet Transciever With Rgmii Support
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Interface | USB |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Microchip KSZ9031RNX-EVAL
| Datasheet | View & Download KSZ9031RNX-EVAL Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ9031RNX-EVAL Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ9031RNX-EVAL Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of this product?
What is the price of the product?
Is the product compliant with industry standards?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

