Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > KSZ8463RLI
KSZ8463RLI
| Part Number: | KSZ8463RLI |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > KSZ8463RLI |
| Qty Available: | |
| Description: | KSZ Series IEEE 1588v2 3-Port 10/100 Switch w/ MII/RMII Interface - LQFP-64 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > KSZ8463RLI Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
KSZ Series IEEE 1588v2 3-Port 10/100 Switch w/ MII/RMII Interface - LQFP-64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Ethernet |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Transceivers | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip KSZ8463RLI
| Datasheet | View & Download KSZ8463RLI Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ8463RLI Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ8463RLI Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ8463RLI Datasheet |
| Datasheet | View & Download KSZ8463RLI Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many ports does the Microchip KSZ8463RLI have?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





