Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T550B206M060AH
KEMET T550B206M060AH
| Part Number: | KEMET T550B206M060AH |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T550B206M060AH |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Polymer 20uF 60VDC B CASE 20% (7.92 X 16.28mm) Axial 0.2 Ohm 105C Tray |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T550B206M060AH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Polymer 20uF 60VDC B CASE 20% (7.92 X 16.28mm) Axial 0.2 Ohm 105C Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Axial |
| Case Code (Imperial) | 0602 |
| Case Code (Metric) | 1605 |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 20 µF |
| Dissipation Factor | 5 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 mΩ |
| Leakage Current | 9 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Ripple Current | 1.175 A |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 60 V |
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Diameter | 7.09 mm |
| Height - Seated (Max) | 16.2814 mm |
| Lead Diameter | 640 µm |
| Length | 16.51 mm |
Documentation for KEMET KEMET T550B206M060AH
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the distributor price and stock availability for this product?
What are the dimensions of the KEMET T550B206M060AH capacitor?
Are there any alternative names for KEMET T550B206M060AH?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.