Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543Y477K004AHE005
KEMET T543Y477K004AHE005
| Part Number: | KEMET T543Y477K004AHE005 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543Y477K004AHE005 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Capacitors - Polymer 4V 470uF 2917 10% ESR=5mOhms |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543Y477K004AHE005 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Capacitors - Polymer 4V 470uF 2917 10% ESR=5mOhms
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 324.998933 mg |
| Capacitance | 470 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 4 V |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Height | 3.8 mm |
Documentation for KEMET KEMET T543Y477K004AHE005
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the specifications of the capacitor?
What is the mount type of the capacitor?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

