Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T543X476K035AHW030
KEMET T543X476K035AHW030
| Part Number: | KEMET T543X476K035AHW030 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T543X476K035AHW030 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Polymer 47uF 35VDC X CASE 10%( 7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.03 Ohm 105C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Polymer Capacitors > KEMET-T543X476K035AHW030 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Polymer 47uF 35VDC X CASE 10%( 7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.03 Ohm 105C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 47 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 30 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
Documentation for KEMET KEMET T543X476K035AHW030
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

