Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M016ATE025
KEMET T543X337M016ATE025
| Part Number: | KEMET T543X337M016ATE025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M016ATE025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, 16 V, ± 20%, X, 25 mohm, 2917 [7343-43 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M016ATE025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, 16 V, ± 20%, X, 25 mohm, 2917 [7343-43 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
Documentation for KEMET KEMET T543X337M016ATE025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the operating temperature range of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this product?
Can you provide the datasheet for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

