Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M010ATE010
KEMET T543X337M010ATE010
| Part Number: | KEMET T543X337M010ATE010 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M010ATE010 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap, Tant, 330Uf, 10V, Case X |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337M010ATE010 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap, Tant, 330Uf, 10V, Case X
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
Documentation for KEMET KEMET T543X337M010ATE010
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product code for this capacitor?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the case/package size of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

