Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337K016AHW025
KEMET T543X337K016AHW025
| Part Number: | KEMET T543X337K016AHW025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337K016AHW025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, 16 V, ± 10%, X, 25 mohm, 2917 [7343-43 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X337K016AHW025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 330 uF, 16 V, ± 10%, X, 25 mohm, 2917 [7343-43 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 330 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
Documentation for KEMET KEMET T543X337K016AHW025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the equivalent series resistance (ESR) and tolerance of the capacitor?
What is the case code and package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

