Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X336K050ATE040
KEMET T543X336K050ATE040
| Part Number: | KEMET T543X336K050ATE040 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X336K050ATE040 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tant Cap 33.0uF 50.0V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T543X336K050ATE040 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tant Cap 33.0uF 50.0V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 33 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
Documentation for KEMET KEMET T543X336K050ATE040
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the case/package type of the capacitor?
What is the tolerance and ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

