Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520Y687M2R5ATE015
KEMET T520Y687M2R5ATE015
| Part Number: | KEMET T520Y687M2R5ATE015 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520Y687M2R5ATE015 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 680 uF, 2.5 V, ± 20%, Y, 15 mohm, 2917 [7343-40 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520Y687M2R5ATE015 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 680 uF, 2.5 V, ± 20%, Y, 15 mohm, 2917 [7343-40 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 680 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Voltage Rating (DC) | 2.5 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520Y687M2R5ATE015
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET T520Y687M2R5ATE015 capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET T520Y687M2R5ATE015 capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the KEMET T520Y687M2R5ATE015 capacitor?
What is the case/package size of the KEMET T520Y687M2R5ATE015 capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.