Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520X108M003ATE015
KEMET T520X108M003ATE015
| Part Number: | KEMET T520X108M003ATE015 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520X108M003ATE015 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 1000 uF, 3 V, ± 20%, X, 15 mohm, 2917 [7343-43 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520X108M003ATE015 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 1000 uF, 3 V, ± 20%, X, 15 mohm, 2917 [7343-43 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 mF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 300 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Resistance | 15 mΩ |
| Ripple Current | 3.9 A |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 3 V |
| Voltage Rating (DC) | 3 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Height - Seated (Max) | 4.2926 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520X108M003ATE015
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
