Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520W227M2R5ATE025
KEMET T520W227M2R5ATE025
| Part Number: | KEMET T520W227M2R5ATE025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520W227M2R5ATE025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 220 uF, 2.5 V, ± 20%, W, 25 mohm, 2917 [7343-15 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520W227M2R5ATE025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 220 uF, 2.5 V, ± 20%, W, 25 mohm, 2917 [7343-15 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 220 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Voltage Rating (DC) | 2.5 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520W227M2R5ATE025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET T520W227M2R5ATE025 capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET T520W227M2R5ATE025 capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the KEMET T520W227M2R5ATE025 capacitor?
What is the temperature range for the KEMET T520W227M2R5ATE025 capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.