Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520V107M010ATE045
KEMET T520V107M010ATE045
| Part Number: | KEMET T520V107M010ATE045 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520V107M010ATE045 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Organic 100uF 10VDC V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 7343-19 0.045 Ohm 105C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520V107M010ATE045 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Organic 100uF 10VDC V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 7343-19 0.045 Ohm 105C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 100 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 500 mA |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 1.9 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.905 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520V107M010ATE045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the size of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


