Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M2R5AHE006
KEMET T520D477M2R5AHE006
| Part Number: | KEMET T520D477M2R5AHE006 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M2R5AHE006 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Capacitors - Polymer 2.5V 470uF 20% ESR=6mOhms |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M2R5AHE006 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Capacitors - Polymer 2.5V 470uF 20% ESR=6mOhms
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 7343-31 |
| Capacitance | 470 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the voltage rating of this product?
What is the capacitance of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.