Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M004ATE010
KEMET T520D477M004ATE010
| Part Number: | KEMET T520D477M004ATE010 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M004ATE010 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 470uF 4V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.01 Ohm 105 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D477M004ATE010 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 470uF 4V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.01 Ohm 105 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 470 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 188 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Resistance | 10 mΩ |
| Ripple Current | 4.1 A |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 4 V |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 3.0988 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520D477M004ATE010
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


