Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D157M010ATE018
KEMET T520D157M010ATE018
| Part Number: | KEMET T520D157M010ATE018 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D157M010ATE018 |
| Qty Available: | |
| Description: | Tantalum Polymer Capacitor, 150 uF, 10 V, ± 20%, D, 18 mohm, 2917 [7343-31 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520D157M010ATE018 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Tantalum Polymer Capacitor, 150 uF, 10 V, ± 20%, D, 18 mohm, 2917 [7343-31 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 150 µF |
| Dissipation Factor | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18 mΩ |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.