Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B227M006ATE070
KEMET T520B227M006ATE070
| Part Number: | KEMET T520B227M006ATE070 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B227M006ATE070 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 220uF 6.3V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.07 Ohm 105 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B227M006ATE070 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 220uF 6.3V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 0.07 Ohm 105 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1411 |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 220 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.1082 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.794 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520B227M006ATE070
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


