Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B107M2R5ATE040
KEMET T520B107M2R5ATE040
| Part Number: | KEMET T520B107M2R5ATE040 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B107M2R5ATE040 |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor; Tantalum SMT Conductive Polymer; Ko-Cap; 100.uF 2.5V 20% | KEMET T520B107M2R5ATE040 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T520B107M2R5ATE040 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor; Tantalum SMT Conductive Polymer; Ko-Cap; 100.uF 2.5V 20% | KEMET T520B107M2R5ATE040
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1411 |
| Case Code (Imperial) | 1411 |
| Case Code (Metric) | 3528 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 25 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Resistance | 40 mΩ |
| Ripple Current | 2.7 A |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 2.5 V |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Voltage Rating (DC) | 2.5 V |
| Depth | 2.8 mm |
| Height | 1.9 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.1082 mm |
| Lead Pitch | 1.9 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for KEMET KEMET T520B107M2R5ATE040
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the capacitor mentioned in the product detail page?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


