Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T513X107K020BT6420
KEMET T513X107K020BT6420
| Part Number: | KEMET T513X107K020BT6420 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T513X107K020BT6420 |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, Tantalum, 100 uF, 7343, +/-10% Tol, 20V@85C |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T513X107K020BT6420 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, Tantalum, 100 uF, 7343, +/-10% Tol, 20V@85C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the capacitor?
What is the equivalent series resistance (ESR) of the capacitor?
What is the minimum and maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.