Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X337K010ATE035
KEMET T510X337K010ATE035
| Part Number: | KEMET T510X337K010ATE035 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X337K010ATE035 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 330uF 10V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.035 Ohm 125 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X337K010ATE035 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 330uF 10V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.035 Ohm 125 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 330 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 33 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 2.777 A |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 10 V |
| Voltage Rating | 10 V |
| Voltage Rating (AC) | 10 V |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4 mm |
| Height - Seated (Max) | 4.2926 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T510X337K010ATE035
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






