Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X108K004AHE018
KEMET T510X108K004AHE018
| Part Number: | KEMET T510X108K004AHE018 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X108K004AHE018 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 1000uF 4V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.018 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X108K004AHE018 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 1000uF 4V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.018 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Molded |
| Capacitance | 1 mF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 4 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4 mm |
| Length | 7.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the specifications of the capacitor?
Is the capacitor surface mount or through-hole?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.