Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X107M020ATE045
KEMET T510X107M020ATE045
| Part Number: | KEMET T510X107M020ATE045 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X107M020ATE045 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 20 V, ± 20%, -55 °C, 125 °C, 2917 [7343-43 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X107M020ATE045 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 uF, 20 V, ± 20%, -55 °C, 125 °C, 2917 [7343-43 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 100 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 45 mΩ |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 20 V |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for KEMET KEMET T510X107M020ATE045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What are the specifications of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Are there any alternative parts available?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.