Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X106K050AHE090
KEMET T510X106K050AHE090
| Part Number: | KEMET T510X106K050AHE090 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X106K050AHE090 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 10uF 50V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.09 Ohm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510X106K050AHE090 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 10uF 50V X CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4mm) SMD 7343-43 0.09 Ohm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Capacitance | 10 µF |
| Dissipation Factor | 8 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 90 mΩ |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the capacitor?
What is the ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
What is the temperature range in which the capacitor can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.