Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510E687K006ATE012
KEMET T510E687K006ATE012
| Part Number: | KEMET T510E687K006ATE012 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510E687K006ATE012 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, 680 uF, 6.3 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2924 [7360-38 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T510E687K006ATE012 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, 680 uF, 6.3 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, 2924 [7360-38 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2924 |
| Case Code (Imperial) | 2924 |
| Case Code (Metric) | 7360 |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Mount | PCB, Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 680 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 12 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Leakage Current | 40.8 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Resistance | 12 mΩ |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage | 6.3 V |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| Depth | 6 mm |
| Height | 3.6 mm |
| Height - Seated (Max) | 3.81 mm |
| Lead Pitch | 3.8 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 5.9944 mm |
Documentation for KEMET KEMET T510E687K006ATE012
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this tantalum capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



