Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D685K025ATE1K1
KEMET T499D685K025ATE1K1
| Part Number: | KEMET T499D685K025ATE1K1 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D685K025ATE1K1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, Aec-Q200 T499 Series, 6.8 F, 10%, 25 V, 2917 [7343-31 Metric] |Kemet... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D685K025ATE1K1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, Aec-Q200 T499 Series, 6.8 F, 10%, 25 V, 2917 [7343-31 Metric] |Kemet...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 6.8 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.1 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 7.2898 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499D685K025ATE1K1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any alternative brands or aliases for KEMET?
What are the dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.