Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D336K025ATE700
KEMET T499D336K025ATE700
| Part Number: | KEMET T499D336K025ATE700 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D336K025ATE700 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 33uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.7 Ohm 175 C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D336K025ATE700 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 33uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.7 Ohm 175 C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 670.01263 mg |
| Capacitance | 33 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499D336K025ATE700
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

