Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D226K025ATE800
KEMET T499D226K025ATE800
| Part Number: | KEMET T499D226K025ATE800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D226K025ATE800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.8 Ohm 175C Automotive T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D226K025ATE800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.8 Ohm 175C Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 22 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 800 mΩ |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Polar |
| Schedule B | 8532210050 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499D226K025ATE800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.