Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D156K020ATE1K0
KEMET T499D156K020ATE1K0
| Part Number: | KEMET T499D156K020ATE1K0 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D156K020ATE1K0 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Tant Solid 15uF 20V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 1 Ohm 175C Automotive T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D156K020ATE1K0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Tant Solid 15uF 20V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 1 Ohm 175C Automotive T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 15 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Polar |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 20 V |
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499D156K020ATE1K0
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating temperature range for this product?
What is the equivalent series resistance (ESR) of this capacitor?
What is the package type and dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.