Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D106K025ATE1K0
KEMET T499D106K025ATE1K0
| Part Number: | KEMET T499D106K025ATE1K0 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D106K025ATE1K0 |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, 10Uf, 25Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol |Kemet T499D106K025ATE1K0 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499D106K025ATE1K0 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, 10Uf, 25Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol |Kemet T499D106K025ATE1K0
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2917 |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 10 µF |
| Dissipation Factor | 6 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Polarity | Polar |
| Resistance | 1 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Height | 3.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.2926 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.