Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499C335K025ATE2K5
KEMET T499C335K025ATE2K5
| Part Number: | KEMET T499C335K025ATE2K5 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499C335K025ATE2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor, 3.3Uf, 25Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol |Kemet T499C335K025ATE2K5 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499C335K025ATE2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor, 3.3Uf, 25Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol |Kemet T499C335K025ATE2K5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2312 |
| Case Code (Imperial) | 2412 |
| Case Code (Metric) | 6032 |
| Mount | Surface Mount |
| Weight | 149.997327 mg |
| Capacitance | 3.3 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.5 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 2.5 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Height | 2.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 2.794 mm |
| Length | 5.9944 mm |
| Width | 3.2 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499C335K025ATE2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the technical specifications of the capacitor?
Are there any similar products available?
What are the distributor links for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.