Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499A154K035ATE19K
KEMET T499A154K035ATE19K
| Part Number: | KEMET T499A154K035ATE19K |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499A154K035ATE19K |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount Tantalum Capacitor, Aec-Q200 T499 Series, 0.15 F, 10%, 35 V, 1206 [3216-18 Metric] |Kemet... |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Tantalum Capacitors > KEMET-T499A154K035ATE19K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount Tantalum Capacitor, Aec-Q200 T499 Series, 0.15 F, 10%, 35 V, 1206 [3216-18 Metric] |Kemet...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 150 nF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19 Ω |
| Features | General Purpose |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 35 V |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Height | 1.8 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.8034 mm |
| Length | 3.2004 mm |
| Width | 1.6002 mm |
Documentation for KEMET KEMET T499A154K035ATE19K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the tolerance and ESR (Equivalent Series Resistance) of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.